Епископ Бронницкий Игнатий совершил в храме Рождества Иоанна Предтечи на Пресне утреню Великой Субботы с чином погребения Плащаницы

Вечером 13 апреля 2012 года, в канун субботы Страстной седмицы, епископ Бронницкий Игнатий совершил утреню с чином погребения Господа нашего Иисуса Христа в храме Рождества Иоанна Предтечи на Пресне.

В этот день Церковь воспоминает погребение Господа Иисуса Христа, пребывание Его тела во гро­бе, сошествие душею во ад для возвещения там побе­ды над смертью и избавления душ, с верою ожидав­ших Его пришествия, введение разбойника в рай. Вместе с тем предуказывается и славное Воскресение Христово.

Во Святую и Великую Субботу. Тропари

Благообразный Иосиф с древа снем Пречистое Тело Твое, плащаницею чистою обвив и благоуханьми, во гробе нове покрыв положи.

Слава: Егда снизшел еси к смерти, Животе безсмертный, тогда ад умертвил еси блистанием Божества: егда же и умершия от преисподних воскресил еси, вся силы небесныя взываху: Жизнодавче Христе Боже наш, слава Тебе.

И ныне: Мироносицам женам, при гробе представ, Ангел вопияше: мира мертвым суть прилична, Христос же истления явися чуждь. 

Фото

Источник: http://www.ioannp.ru/hram/novosti_o_hrame/1344/